دوشنبه 28 اسفند 1396   00:43:38

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 9048122
تعداد بازديد کنندگان سايت: 62693204 تعداد بازديد زيرپورتال: 13789846 اين زيرپورتال امروز: 551 سایت در امروز: 1493 اين صفحه امروز: 217 دريافت RSS در امروز: 201510 دريافت RSS صفحه: 7
اطلاعيه
جذام مرغی تکذیب شدجذام مرغی تکذیب شد
جذام مرغی تکذیب شدجذام مرغی تکذیب شد
1395/10/11 شنبه
جذام مرغی تکذیب شد
این ضایعه نوعی زخم مکانیکی و موضعی است که در شرایط بستر نامناسب، غیر بهداشتی و مرطوب در طیور گوشتی و همچنین نامناسب بودن کف قفس در طیور تخمگذار در ایجاد بیماری در مرغ نقش داشته و پوست ناحیه سینه نیز در صورت تماس زیاد با بستر ممکن است دچار عارضه مشابه گردد.
به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر سید علی غفوری متخصص بهداشت و بیماریهای طیور سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: با توجه به انعکاس شایعه ای تحت عنوان "جذام مرغی" در شبکه های مجازی به اطلاع شهروندان عزیز می رساند که اصولا بیماری جذام به انسان و آرمادیلو محدود بوده و در جانداران دیگر ازجمله پرندگان گزارش نشده است. ضایعه ای که تصاویر آن در شبکه های مجازی منعکس گردیده  التهاب ، زخم، سوختگی یا آبسه بالشتک کف پا یا اصطلاحا  Bumble Foot بوده و نام علمی آن Plantar Pododermatitis می باشد.
وی گفت: این بیماری  نوعی زخم  مکانیکی و موضعی بوده وممکن است حالت مزمن و یا عفونی در اثر استافیلوکوکوس اورئوس بخود بگیرد. آمونیاک تولید شده در بستر نامناسب، غیر بهداشتی و مرطوب در طیور گوشتی بویژه در زمستان در شرایط تهویه ای ضعیف و نامناسب بودن کف قفس در طیور تخمگذار ونیز کمبود ویتامین ها به ویژه ویتامین A و بیوتین در ایجاد این بیماری در مرغ نقش دارند. پوست ناحیه سینه و بخش خلفی مفصل خرگوشی نیز در صورت تماس زیاد با بستر ممکن است دچار عارضه مشابه گردد.


لازم به ذکر است که اصولا پای طیور گوشتی در کشتارگاه از بالای مفصل خرگوشی قطع شده ولذا لاشه مرغ استحصالی فاقد پنجه پا می باشد.
دکتر غفوری ادامه داد: در هر صورت این ضایعه ازنظر صادر کنندگان یا مصرف کنندگان داخلی پای مرغ بدلیل ظاهر نامناسب یک نقص اورگانولپتیکی محسوب شده و چنین محصولاتی از این نظر واجد شرایط صادرات نیستند.
وی تاکید کرد: از نقطه نظر بهداشتی پا یا سینه دارای این ضایعات اگرچه ظاهر بازارپسندی ندارند ولی پس از برداشت عمقی زخم، قابل مصرف می باشد.

 
 
منبع: روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور

نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است