سه‌شنبه 3 مهر 1397   20:07:21

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 10608701
تعداد بازديد کنندگان سايت: 75041478 تعداد بازديد زيرپورتال: 14373355 اين زيرپورتال امروز: 8071 سایت در امروز: 61575 اين صفحه امروز: 6987 دريافت RSS در امروز: 246598 دريافت RSS صفحه: 247
اطلاعيه
توصيه هاي بهداشتي خريد و نگهداري ماهيان قرمز شب عيدتوصيه هاي بهداشتي خريد و نگهداري ماهيان قرمز شب عيد
توصيه هاي بهداشتي خريد و نگهداري ماهيان قرمز شب عيدتوصيه هاي بهداشتي خريد و نگهداري ماهيان قرمز شب عيد
1396/12/23 چهارشنبه
پيام هاي بهداشتي ماهي قرمز
توصيه هاي بهداشتي خريد و نگهداري ماهيان قرمز شب عيد

توصيه هاي بهداشتي ماهي قرمز

ماهي قرمز با نام علمي كاراسيوس آئوراتوس يكي از اولين ماهيان آكواريومي بوده كه توسط انسانها نگهداري شده است،ماهي قرمز انواع مختلفي داردكه بزرگترين آنها تا 60 سانتيمتر رشد مي كند و ممكن است حداكثر وزني 5 كيلوگرم هم برسدولي اغلب آنها در اندازه هاي كوچك رشد مي كنند،در شرايط مناسب ماهي قرمز ممكن است بيشتر از 20 سال هم عمر كند ولي بيشتر ماهيان قرمز خانگي به دليل شرايط نگهداري معمولا بيشتر از 6-8 سال زنده نمي مانند.اين ماهيان در درجه حرارت هاي بالاي 25 درجه سانتيگراد آسيب پذير بوده و تغييرات ناگهاني دما باعث مرگ آنها مي شود،بيماريهاي مشترك بين ماهيان زينتي و انسان محدود بوده و تاكنون گزارشي مبني بر بيماريهاي انساني با مخزن ماهيان زينتي ارايه نشده است،علي ايحال به منظور نگهداري ماهي در شرايط بهداشتي شرايط ذيل توصيه مي گردد:

- ماهي قرمز را از مراکز معتبر و تحت نظارت و کنترل شهرداري و دامپزشکي تهيه نماييد.
- از خريد ماهي از فروشندگاني که ماهي ها را به صورت متراکم و در محل و در شرايط نامناسب بهداشتي و زيستي (از قبيل شرايط نامناسب اکسيژني و دمايي آب) نگهداري مي نمايند، خودداري نماييد
- از خريد ماهياني كه داراي علائم ( باله هاي تا خورده، سائيده و جمع شده، وجود لكه هاي پنبه مانند روي بدن، وجود زخم روي بدن، ماهي بي قرار كه خود را به اطراف ميمالد، ماهي داراي فلس هاي ريخته) خودداري نمائيد.
- در نگهداري طولاني مدت ماهيان قرمز مثلاً در خانه و كنار سفره هاي هفت سين مقدار آب موردنياز هر قطعه ماهي انگشت قد حداقل 3 ليتر منظور شود. يک تا دو بار در هفته آب ماهيان را تعويض کنيد و از شن و ماسه هاي رنگي و تيز جهت تزئين آکواريوم ها و تنگ هاي ماهيان استفاده ننماييد.
آب مورد استفاده بدين منظور بايد بهداشتي بوده و در مورد آب هاي شرب شبكه آبرساني شهري بايد يا کلرزدايي گردد و يا جهت تعادل گازها و خروج كلر قبل از مصرف حداقل به مدت 48 ساعت در ظروفي دهان گشاد نگهداري و ذخيره گردد.
- از دست زدن كودكان به ماهيان جلوگيري نموده و به آنها آموزش دهيد كه در صورت دست زدن به ماهيان، دستان خود را با آب و صابون بشوييد.
- ماهي قرمز بايستي با غذاهاي کم پروتئين و سرشار از کربوهيدرات تغذيه شوند و بهتر است که غذا در سطح آب شناور بماند. استفاده از غذاي آماده بهتر است. غذادهي بايستي يک يا حداکثر دو بار در روز و به اندازه اي باشد که در مدت يک تا دو دقيقه مصرف شود.
- در صورت بروز هر نوع علائم و تلفات در ماهيان آكواريومي، به دامپزشك مراجعه نمائيد.
- در صورت بروز هر نوع علائم و ناراحتي هاي پوستي، پس از تماس با ماهيان يا آب آكواريوم، به پزشك مراجعه نمائيد.
- ماهي قرمز نيز مانند بقيه حيوانات خانگي داراي نياز هاي حداقل حياتي است، لذا در صورت عزيمت به مسافرت و يا ترک منزل، ماهيان را به اقوام خود هديه و يا به آکواريوم دارها تحويل نماييد و يا آنها را دراماکن محصور مجاز مشخص شده رهاسازي نماييد.
- از قرار دادن آکواريوم ها و يا تنگ هاي ماهي در جلوي نور مستقيم آفتاب، کنار شومينه ها و يا داخل آشپزخانه خودداري نماييد.
- غذاهاي ماهيان آكواريومي در جاهاي خنك و تاريك و خشك و در ظروف كاملاً در بسته و با رعايت تاريخ مصرف براي اين مواد غذايي، نگهداري نمائيد.
- از خريد هرگونه جانوران خزنده و دوزيست مثل مار آبي،حلزون و لاك پشت گوش قرمز خودداري نماييد.
  1.  
منبع: دفتر بهداشت و مديريت بيماريهاي آبزيان

نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است