اخبار استانی
افزایش صادرات کالای های مرتبط با دام و طیور از خراسان رضوی  به 25 کشور جهانافزایش صادرات کالای های مرتبط با دام و طیور از خراسان رضوی  به 25 کشور جهان
1395/10/22 چهارشنبه
افزایش صادرات کالای های مرتبط با دام و طیور از خراسان رضوی به 25 کشور جهان
اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی از افزایش حجمی 11 درصدی میزان صادرات انواع دام و فرآورده های خام دامی به سایر کشورها از مبدا استان خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی، مدیر کل دامپزشکی  استان دراین باره اظهار داشت: حجم صادرات یادشده 45 هزار تن و ارزش صادرات فوق طی 9 ماهه ابتدای امسال بیش از 51 میلیون دلار بوده است که تمامی مقادیر یادشده با نظارت دامپزشکی و صدور بیش از 2500 مجوز بهداشتی دامپزشکی استان به 25کشور جهان صادر شده است.

دکتر مجید روحانی نژاد کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه، خاورمیانه، چین و هندوستان و اعضای اتحادیه اروپا نظیر؛ ایتالیا و لهستان را از مشتریان اقلام صادراتی فوق دانست.

وی در زمینه واردات نیز اظهار داشت: واردات ایران از 4 کشور تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و افغانستان صورت می گیرد.

روحانی نژاد، عمده اقلام وارداتی استان در زمینه دام و طیور را گندم وجو دامی، کنجاله پنبه دانه،دانه کتان، پیله ابریشم و ... دانست که همگی قبل از ورود به کشور بایستی مجوزهای بهداشتی دامپزشکی را اخذ نمایند.

وی دقت در بررسی محموله های صادراتی و وارداتی را از جمله مواردی دانست که نقش مستقیمی در سلامت جامعه و اقتصاد کشور دارد و یادآور شد: پذیرش محموله های صادراتی مرتبط با دام و طیور جمهوری اسلامی در دیگر کشورها منوط به داشتن گواهی معتبر دامپزشکی است و این مهم در زمینه محموله های وارداتی نیز صادق است و تا محموله ای دارای گواهی معتبر دامپزشکی از کشور مبدا نباشد، اجازه ورود به کشور را نخواهد داشت و بر این اساس کلیه محموله ها در سامانه یکپارچه قرنطینه دامی سازمان دامپزشکی کشور به صورت آنلاین ثبت می گردد.

منبع : روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی

تمامی حقوق برای سازمان دامپزشکی کشور محفوظ می باشد .

www.ivo.ir