سه‌شنبه 30 مرداد 1397   14:35:22

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 10300026
تعداد بازديد کنندگان سايت: 72408886 تعداد بازديد زيرپورتال: 14004373 اين زيرپورتال امروز: 5692 سایت در امروز: 34578 اين صفحه امروز: 4536 دريافت RSS در امروز: 233493 دريافت RSS صفحه: 116
آزمایشگاه مهمترین و علمی ترین واحد در دستگاه های بهداشتی محسوب میگرددآزمایشگاه مهمترین و علمی ترین واحد در دستگاه های بهداشتی محسوب میگردد
آزمایشگاه مهمترین و علمی ترین واحد در دستگاه های بهداشتی محسوب میگرددآزمایشگاه مهمترین و علمی ترین واحد در دستگاه های بهداشتی محسوب میگردد
1397/5/17 چهارشنبه
آزمایشگاه مهمترین و علمی ترین واحد در دستگاه های بهداشتی محسوب میگردد
رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور و هیات همراه از واحدهای مختلف آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ، دکتر عبداله بهمنش ، مدیرکل دامپزشکی استان در حاشیه این بازدید گفت: بدلایل علمی بودن نتایج آزمایشگاهی در تشخیص بیماریها و استناد نمودن نتایج آزمایشگاهی در مجامع ملی و حتی دستگاه قضایی اعتقاد خاصی به آزمایشگاه داشته و در این راستا سعی نموده ایم از زمان حضور در استان ، در تجهیز و تکمیل آزمایشگاه مرکزی استان تلاش نمائیم.

وی گفت:  در استان کهگیلویه وبویراحمد   از  اداره دامپزشکی شهرستان ، فقط دو شهرستان  دارای آزمایشگاه دامپزشکی بوده و یک باب آزمایشگاه همکار بخش خصوصی  وجود دارد که نیاز به تجهیزات و مواد مصرفی بیشتری احساس میگردد.

این مقام مسئول در کهگیلویه وبویراحمد گفت:  به علت  برخی کمبود ها در حوزه  تجهیزات آزمایشگاهی  ، فقط آزمایشات روتین  میکروبیولوژی دام و طیور ،آب و شیر در دو شهرستان گچساران و کهگیلویه  انجام می گیرد . همچنین بدلیل وجود مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی در استان و بالابودن ظرفیت آبزی پروری در استان و بدلایل عدم راه اندازی آزمایشگاه PCR متاسفانه حجم زیادی از نمونه های آزمایشگاهی اخذ شده به آزمایشگاه های دامپزشکی  استانهای همجوار ارسال می شود که در این اثنی با مشکلاتی  روبرو هستیم.

مدیرکل دامپزشکی استان بر راه اندازی آزمایشگاه PCR بعنوان مهمترین خواسته مجموعه دامپزشکی استان تاکید کرد و گفت: با توجه به پتانسیل دامپروری و آبزی پروری در استان و لزوم صیانت از سرمایه های دامی شایسته است این استان در بحث تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه مرکزی استان ویژه دیده شده  و در  این راستا  ضمن استمداد از سازمان دامپزشکی کشور ، درحد توان خود سعی خواهیم کرد از منابع استانی ،  اعتبارات لازم را پیش بینی نمائیم.

دکتر محمد حبیبی ، رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی  سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به بازدید های کارشناسی سنوات گذشته  ، اقدامات شایسته ای در زمینه تجهیز  آزمایشگاه مرکزی دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد صورت گرفته که شایسته تقدیر می باشد.

وی گفت: واحد آزمایشگاه مهمترین و علمی ترین واحد در دستگاه های بهداشتی محسوب میگردد چراکه نتایج آزمایشگاهی در توجیه  و تشریح موارد بیماری بعنوان یکی از موارد قابل استناد استفاده میگردد که باید بصورت ویژه دیده شوند و ما هم در سازمان دامپزشکی کشور علیرغم برخی کاستی ها و کمبود اعتبارات سعی خواهیم کرد به کمک مسئولین استان ،  آزمایشگاه PCR استان را راه اندازی کنیم..

شایان ذکر است با توجه به بازدید صورت گرفته از واحد های مختلف آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان در خصوص رفع نواقص موجود و پیاده سازی آزمایشگاه PCR با کارشناسان  بحث و تبادل نظر گردید .منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ک . ب

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است