سه‌شنبه 3 مهر 1397   03:04:28

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 10602747
تعداد بازديد کنندگان سايت: 74988413 تعداد بازديد زيرپورتال: 14366414 اين زيرپورتال امروز: 1161 سایت در امروز: 8510 اين صفحه امروز: 1033 دريافت RSS در امروز: 246393 دريافت RSS صفحه: 42
ريشه كني   PPRبه توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغال در جهان كمك مي کند/دیدار رییس سازمان دامپزشکی کشوربا مدیر کل OIEريشه كني   PPRبه توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغال در جهان كمك مي کند/دیدار رییس سازمان دامپزشکی کشوربا مدیر کل OIE
ريشه كني   PPRبه توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغال در جهان كمك مي کند/دیدار رییس سازمان دامپزشکی کشوربا مدیر کل OIEريشه كني   PPRبه توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغال در جهان كمك مي کند/دیدار رییس سازمان دامپزشکی کشوربا مدیر کل OIE
1397/6/16 جمعه
مديركل فائو در اجلاس جهان عاري از پي پي آر
ريشه كني PPRبه توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغال در جهان كمك مي کند/دیدار رییس سازمان دامپزشکی کشوربا مدیر کل OIE
رییس سازمان دامپزشکی کشور به نقل از مدير كل فائو، از عزم راسخ این سازمان و سازمان بهداشت جهاني دام برای ریشه کنی بیماری پی پی آر و همچنین مذاکراتش با مدیرکل oie خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی پور، رییس سازمان دامپزشکی کشورکه برای شرکت در اجلاس جهان عاري از پي پي آر( PPR) به بلژیک اعزام شده است، به نقل از دكتر گرازيانو، مدير كل سازمان خواربار جهانی ملل متحد (فائو) گفت: استراتژي ريشه كني بيماري پی پی آر در سال ٢٠١٥ ايجاد شد و تا به امروز سرمايه گذاري خوبي در این زمینه انجام شده است كه بايد تا سال٢٠٣٠ براي رسيدن به هدف جهان عاري از پي پي آر ادامه يابد. 

به گفته وی، در این اجلاس، مدير كل فائو با تاکید بر اینکه بايد باور داشت مي توان در ریشه کنی این بیماری موفق شد، به توفیق جشن ریشه کنی طاعون در ٧ سال پيش استناد کرده و افزوده است: سرمايه گذاري و هزينه اي كه ظرف ٢٥ سال براي ريشه كني طاعون در جهان انجام شد، ظرف ٢ سال بعد از ريشه كني بيماري بازگشت که اين نشان دهنده اقتصادي بودن اين نوع سرمايه گذاري است. 

گرازيانو با اشاره به این که نيازمند كمك كشاورزان و دامپزشكان براي اجرايي شدن ريشه كني پي پي آر هستيم تا بتوانيم با سرمايه گذاري جهاني به هدف خود برسيم، تاکید کرده است در واقع اين سرمايه گذاري به مبارزه با فقر و گرسنگي كمك مي نمايد.

بنابراین گزارش، ریاست سازمان دامپزشکی کشورمان در ادامه با اشاره به آنچه امروز جمعه در این اجلاس گذشته است، به نقل از خانم دكتر مونيكا اليوا، مدير كل سازمان بهداشت جهاني دام  (oie ) که وی نیز در اجلاس جهان عاري از پي پي آر سخنرانی کرده است، اظهار کرد: "دنيا نيازمند سرمايه گذاري بيشتر براي ريشه كني بيماري است و ريشه كني پي پي آر به شرط اتحاد و همراهی همگی امکان پذیر است. سازمان بهداشت جهانی دام در حال رصد آنچه در سطوح ملي و بين المللي در ارتباط با ريشه كني اين بيماري در حال انجام است بوده و از سرويس هاي دامپزشكي دنيا به دليل همكاري جدي در اين راه قدرداني مي كنيم."

به گفته دکتر رفیعی پور، خانم دكتر مونيكا اليوا در بخش دیگری از اظهاراتش، به برنامه ريشه كني پي پي آر به کمک های جدی موسسه پنواك و ٣ آزمايشگاه رفرانس در چين، پربرايت انگلستان و سيراد فرانسه اشاره کرده و ضمن اعلام اینکه واكسن با كيفيت در دنيا در دسترس هست، از وجود قوانين و مقررات خوب در اين مسير کهoie  تنظيم و برقرار کرده، خبر داد.

بر اساس  این گزارش، دكتر اليوا در بخش دیگری از اظهاراتش نیز به تاکید مشترک فائو و oie بر مهم بودن اين بيماري و باور مشترک آن ها برای ريشه كني این بیماری که سبب توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغال مي شود، اشاره کرده و خبر داده است در حال حاضر اين بيماري در نزديك به ٧٠ كشور آفريقایی، خاورميانه، آسيا و اروپا ديده شده است.

در ادامه این گزارش، دکتر بهمن عابدی کیاسری، مدیر کل سازمان های تخصصی، روابط عمومی  و امور بین الملل سازمان دامپزشکی کشور نیز که ریاست سازمان دامپزشکی را همراهی می کند، به اظهارات دكتر ميميكا، كميسيونر توسعه و همكاري هاي بين المللي اتحاديه اروپا اشاره کرده که گفته است گزارش هاي موجود حاكي از حضور اين بيماري در اقصي نقاط جهان از جمله اروپا، آسيا، آفريقا و خاورميانه است و مبارزه با اين بيماري، تاثيرات اجتماعي و اقتصادي در دنيا به ويژه در آفريقا خواهد داشت.

كميسيونر توسعه و همكاري هاي بين المللي اتحاديه اروپا در ادامه از آمادگي اتحاديه اروپا براي كمك به برنامه ريشه كني اين بيماري خبر داده و خواستار حل چالش هاي جهاني با تعهدات و همكاري هاي جهاني شده است. کما اینکه دكتر ميميكا، واكسيناسيون سرويلانس و گزارش دهي را از اجزای مهم اين برنامه توصيف كرده و گفته است جهت تسریع این مهم، باید سرويس هاي دامپزشكي جهان توسعه یابد.

ریيس سازمان دامپزشكي کشور در اشاره به ديدارش با خانم دكتر مونيكا اليوا مدير كل oie که در آن برنامه هاي ايران براي ريشه كني بيماري تشريح شده است، خبر داد: در این دیدار به اطلاع مدیرکل oie  رسانده شد که در حال حاضر ایران در مرحله 2 کنترل بیماری قرار دارد و به مدت 3 سال با واکسیناسیون جمعیت هدف و تکرار واکسیناسیون در کانون های قدیمی و شعاع اطراف کانون ها، در حال گذر از مرحله 2 کنترل بیماری است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه دیگر این اجلاس، در سال آینده 1398 در صورت تامین اعتبار و واکسن مکفی وارد مرحله سوم کنترل بیماری شده و در این مرحله با مایه کوبی 70 تا 80 درصد دام های سبک به صورت هدف مند همراه با علامت گذاري دام‌هاي مايه كوبي شده به مدت 3 سال متوالی به مرحله ریشه کنی بیماری نزدیک خواهیم شد. (سال های 2016 تا 2021)

رفیعی پور با بیان این که در بخش دیگری از برنامه اجلاس اشاره شده مرحله ریشه کنی به عنوان مرحله پایانی از سال 2022 تا 2024 ادامه خواهد داشت و در این مرحله فقط اقدام به مایه کوبی دام های جوان (بره و بزغاله های همان سال) همراه با مطالعه دقيق و كامل كانون‌هاي بيماري خواهد شد، یادآور شد: بر اساس برنامه همین اجلاس، در سال 2025 با قطع مایه کوبی و برقراری سیستم مراقبت اعلام ریشه کنی بیماری خواهد شد.

در این اجلاس، وزیران كشاورزي کشورهای چاد، مصر، هند، مغولستان، سنگال، اوگاندا، سودان، زامبيا، ارمنستان، ازبكستان، بنگلادش  و سومالي نیز حضور یافته و سخنرانی کرده اند.

منبع: روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است