سه‌شنبه 3 مهر 1397   03:38:43

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 10602921
تعداد بازديد کنندگان سايت: 74989933 تعداد بازديد زيرپورتال: 14366605 اين زيرپورتال امروز: 1326 سایت در امروز: 10030 اين صفحه امروز: 1207 دريافت RSS در امروز: 246400 دريافت RSS صفحه: 49
اعلام جزییات رهیافت های پنج گانه سازمان دامپزشکی کشور برای مقابله با بیماری های فرامرزی طیوراعلام جزییات رهیافت های پنج گانه سازمان دامپزشکی کشور برای مقابله با بیماری های فرامرزی طیور
اعلام جزییات رهیافت های پنج گانه سازمان دامپزشکی کشور برای مقابله با بیماری های فرامرزی طیوراعلام جزییات رهیافت های پنج گانه سازمان دامپزشکی کشور برای مقابله با بیماری های فرامرزی طیور
1397/6/18 يكشنبه
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور خبر داد:
اعلام جزییات رهیافت های پنج گانه سازمان دامپزشکی کشور برای مقابله با بیماری های فرامرزی طیور
معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ضمن تشریح رهیافت های محوری سازمان دامپزشکی کشور در مدیریت واحدهای مرغداری، از برنامه های جدید این سازمان در تولید انبوه بذر واکسن و تدوین سند ملی کنترل بیماری نیوکاسل و سالمونلا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علی صفر ماکنعلی، معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، در همایش بین المللی آنفلوآنزای پرندگان در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی دام و طیور تهران، با اشاره به رویکرد این سازمان به بیماری های فرامرزی که در جایگاه 10 فوریت سازمان ملل متحد است، برگزاری همایش آنفلوآنزای پرندگان را در راستای توجه به بیماری های طیور که جزو فوریت هاست، برشمرد.

وی با بیان این که در این میان دو کتاب با عناوین کد بهداشت بیماری های موجودات خاک زی و کد بهداشت بیماری های آبزی، حائز اهمیت به شمار می رود، تصریح کرد: در فهرست این بیماری ها 10 بیماری مورد توجه است که دو مورد آن ها بیماری های فرامرزی است. بیماری هایی که از نظر امنیت غذایی بسیار مهم هستند و ابتلای موجودات زنده به آن ها می تواند دسترسی بشر را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با بیان این که مدیریت بیماری های فرامرزی نیازمند همکاری های چند جانبه بین المللی است، خاطرنشان کرد: همکاری های منطقه ای در این زمینه بر بحث تجارت محصولات مستعد ابتلا به بیماری های فرامرزی تاثیر گذار خواهد بود.

دکترماکنعلی با تاکید بر اهمیت توجه به بحث ایمنی غذایی Food Security افزود: سازمان دامپزشکی کشور در 5 محور رسیدگی مسوولانه به این مساله را در دستورکار قرار داده و پیگیری می کند.

وی دیده وری و پایش را نخستین رهیافت سازمان دامپزشکی کشور برشمرد که با اخذ نمونه ها در 610 نقطه کشور می توانند پنجره های احتمالی ورود ویروس بیماری های فرامرزی به ایران باشد که به این واسطه کنترل  می شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور تنظیم معیارهای کنترلی آنفلوآنزای پرندگان بر اساس اسناد منتشر شده سازمان های OIE  و FAO  را دومین رهیافت و محور حراست از ایمنی غذایی در این سازمان برشمرد و افزود: در این راستا جلسات بسیار سنگینی بین استان های مازندران، گیلان، گلستان، آذربایجان شرقی، قزوین، مرکزی، اصفهان، قم، خراسان رضوی و فارس که بیش ترین ضریب احتمال مواجهه با بیماری را داشته اند، برگزار و از مشاوران مجرب و متخصص شبکه بین المللی OIE  کمک گرفته شد.

دکتر ماکنعلی با تاکید بر مهم ترین دستورالعمل اتحادیه اروپا که شخصا آن را در سایت شخصی خود در 110 اسلاید منتشر کرده است  گفت: تمرکز ما در رهیافت دوم در راستای عمل به دستورات شورای اتحادیه اروپا در مبارزه با بیماری آنفلوآنزا است تا با استفاده از تجارب کشورهای مختلف به عنوان ابزاری مثبت جهت مهار اشاعه بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

وی رهیافت " تشخیص" را نیز به عنوان سومین محور مورد توجه سازمان دامپزشکی کشور مورد اشاره قرار داد و گفت: مبنای راهنمای تشخیص، مدیریت و مختومه کردن بیماری و جابجایی نمونه هاست.

وی در ادامه تکمیل اظهاراتش در این زمینه با اشاره به اینکه در رهیافت جدید سازمان، در 14 استان سیستم های مولکولی را راه اندازی کردیم و درسطح بین المللی برای نخستین بار از 21 نقطه کشور نمونه های استاندارد کشورمان به آزمایشگاه مرجع  oie فرستاده شده است، تصریح کرد: آزمایشگاه مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور، در سطح ملی وظیفه نظارت، ارزیابی و سیاست گذاری و ارتباط با مجامع بین المللی را دارد و در سطح استانی بحث مدیریت تشخیص با اولویت استان های در خطر مواجهه بیشتر با بیماری را دارد.

ماکنعلی با اعلام اینکه در حوزه تشخیص سازمان دامپزشکی کشور، تولید بذر واکسن در ایران را در دستور کار قرارداده است، تاکید کرد: به این ترتیب، مالکیت معنوی بذر به عهده سازمان دامپزشکی کشور قرار می گیرد تا فرآیند چهارگانه تولید بذر در کشورمان نهادینه و قابل استفاده شود.

ماکنعلی، محور چهارم را توجه به رهیافت "آموزش و ترویج" برشمرد و گفت: خوشبختانه برای نخستین بار با همکاری سازمان تات، پودمان های آموزشی و کاربردی واقعی در دستورکار قرار گرفت تا به این ترتیب 3 هزار بهره بردار، مرغدار و مدیر مزارع مرغداری در کشور طی مدت کوتاهی بر اساس مدل های کلاسیک آموزش ببینند.

به گفته وی در همین راستا و بر اساس برنامه ریزی تدارک دیده شده، دوره های آموزشی مشابهی نیز برای 41 هزار بهره بردار روستایی و عشایری جهت مقابله با بیماری بروسلوز برگزار خواهد شد.

در ادامه معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشوربا اشاره به محور پنجم بحث "مونیتورینگ و ارزیابی" که تاکنون در 4 استان انجام شده اضافه کرد: دومین بیماری فرامرزی، بیماری نیوکاسل است که سازمان دامپزشکی کشور از دوم اردیبهشت سال جاری فراخوان همکاری جهت تدوین سند ملی کنترل بیماری نیوکاسل و سالمونلا را اعلام و منتشر کرده است.

ماکنعلی با استناد به تحلیل های کارشناسی خوبی که یکی از شرکت های تولید واکسن نیوکاسل انجام داده است، اعلام کرد: بر اساس این تحلیل بسیار حرفه ای از کانون های مبتلا به نیوکاسل بر مبنای دلار 1000 تومانی، 2 هزار میلیارد تومان خسارت اقتصادی به واحدهای پرورش طیور در کشور وارد شده است.

معاون بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور با اعلام اینکه سالانه 13 میلیارد دز واکسن طیور در کشور استفاده می شود، گفت: از این میزان 4 میلیارد و 600 میلیون دز به واکسن نیوکاسل اختصاص دارد.

دکترماکنعلی با اشاره به اینکه با وجود مصرف زیاد واکسن نیوکاسل در ایران، کشورمان خسارت سنگینی از ابتلای طیور به این بیماری می بیند، تصریح کرد: نباید این نکته را نیز نادیده انگاشت که بیماری نیوکاسل موجب افزایش شدید مصرف آنتی بیوتیک شده است. لذا رهیافت ما در این زمینه مشورت با اساتید داخلی و بین المللی جهت طراحی برنامه راهبرد ملی  در این مورد است.

وی موانع دستیابی سریع تر به اهداف یاد شده را مواردی نظیر کمبود بودجه کافی، نداشتن نگرش همه جانبه ملی، پرورش پرندگان بومی مانند اردک و بومی شدن بیماری در برخی کشورها برشمرد.

منبع: روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است