سه‌شنبه 26 تير 1397   15:42:38

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 9970444
تعداد بازديد کنندگان سايت: 69670842 تعداد بازديد زيرپورتال: 14944456 اين زيرپورتال امروز: 9488 سایت در امروز: 68300 اين صفحه امروز: 7356 دريافت RSS در امروز: 226632 دريافت RSS صفحه: 126
اخبار داخلي
مؤثرترین راه پیشگیری از بیماری‌های مشترک، آموزش استمؤثرترین راه پیشگیری از بیماری‌های مشترک، آموزش است
مؤثرترین راه پیشگیری از بیماری‌های مشترک، آموزش استمؤثرترین راه پیشگیری از بیماری‌های مشترک، آموزش است
1396/5/16 دوشنبه
مؤثرترین راه پیشگیری از بیماری‌های مشترک، آموزش است

این سخن را دکتر علی اکبر حداد زاده طی سومین کنفرانس علمی بیماری‌های مشترک میان انسان و دام اظهار داشت.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد با اشاره به بومی شدن بیماری تب کریمه- کنگو در استان یزد تصریح کرد: به دلیل خشکسالی‌های مداوم و نبود شرایط مناسب پرورش دام و تأمین آذوقه، حدود 85 درصد دام کشتاری در استان از سایر نقاط کشور تأمین می‌شود و به تبع آن احتمال قاچاق دام علی‌رغم نظارت جدی این ارگان به وجود می‌آید که درنتیجه امکان ورود دام‌های آلوده به استان فراهم می‌شود؛ این خود زمینه ساز شیوع و بومی شدن این بیماری در استان است.

وی با اشاره به نقش کنه در شیوع بیماری تب کریمه- کنگو یادآور شد: کنه‌ها می‌توانند به‌عنوان یک ناقل، ویروس این بیماری مسری را از طریق گزش در میان دام‌ها انتشار دهند. انتقال ویروس از کنه مولد به نسل بعد از خود، این روند را تسریع می‌کند؛ بنابراین رعایت بهداشت اماکن دام و سم‌پاشی می‌تواند نقش بسزایی در مبارزه با این بیماری داشته باشد.

این مقام مسئول با تأکید بر اهمیت آموزش دامداران، قصابان و مصرف کنندگان فراورده‌های خام دامی اذعان داشت: دامپزشکی بخش عمده‌ای از سعی خود را صرف ترویج و آموزش صحیح اقشار مختلف تولید کننده، توزیع کننده و مصرف کننده می‌کند تا از این طریق به مؤثرترین شکل ممکن از شیوع این بیماری پیشگیری به‌عمل آورد.

دکتر حدادزاده قرنطینه دام، تأمین سموم و نظارت بهداشتی بر روند تولید فرآورده‌های خام دامی از مزرعه تا سفره را از دیگر اقدامات این ارگان در راستای سیاست‌های پیشگیرانه از بیماری‌های مشترک برشمرد.

در این کنفرانس که با حضور جمعی از پزشکان و دامپزشکان سراسر استان و تهران در محل سالن همایش‌های باقرالعلوم دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار شد پیرامون بیماری‌های مشترک تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو و لیشمانیوز جلدی (سالک) و راه‌های پیشگیری از انتقال و شیوع بیماری‌های مشترک بحث و تبادل نظر به‌عمل آمد.

منبع: پرتال اداره کل دامپزشکی استان یزد
كلمات كليدي : مؤثرترین راه پیشگیری از بیماری‌های مشترک , لیشمانیوز جلدی (سالک) , بیماری تب کریمه- کنگو , قاچاق دام , آموزش دامداران

نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است