تماس با ما

0218806407


نمابر

0218806407

 


چاپ
ارسال به دوست

دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی هشدار داد:

تاکید ویژه رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه ای به پرورش دهندگان مزارع مرغ تخم گذار، مادر و بوقلمون  

امروز دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم با صدور اطلاعیه ای با توجه به فعال بودن ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اکوسیستم زاینده رود استان اصفهان، رعایت جدی برخی اقدامات امنیت زیستی و قرنطینه ای را خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور امروز شنبه ۵ آبان۹۷طی اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به فعال بودن ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اکوسیستم زاینده رود استان اصفهان، عدم رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه ای توسط مدیریت واحد پرورشی به ویژه مزارع مرغ تخم گذار، می تواند سبب بروز خسارت سنگین ناشی از بروز بیماری گردد. لذا ضروری است پرورش دهندگان به ویژه مزارع مرغ تخم گذار، مادر و بوقلمون در این خصوص به موارد ذیل توجه كامل نمایند.

-در صورت وقوع هرگونه تلفات غير عادي، افت مصرف آب و دان و یا افت تولید به ویژه در واحدهاي تخم گذار، مادر و بوقلمون قبل از هر چيز به بيماري آنفلوانزا مشكوك شويد و ضمن تشديد ضوابط قرنطينه اي نسبت به اعلام سریع مورد به اداره دامپزشكي شهرستان اقدام گردد.

پرندگان آبزي، بومي و آزاد پرواز در هر فصلي از سال مي توانند حامل ويروس آنفلوانزا باشند و در صورت تماس مستقيم يا غير مستقيم، سبب انتقال بيماري به واحد مرغداري خواهند شد.

انجام جوجه ریزی تخمگذار و مادر در واحدها پس از رفع نواقص بهداشتی و اخذ موافقت کمیته ممیزی امنیت زیستی مجاز است.

-مواد آلي به ويژه كود سبب افزايش پايداري ويروس در محيط  شده و حتي قوي ترين ضد عفوني كننده ها نمي توانند ويروس را در حضور مواد آلي از بين ببرند . لذا لازم است در زمينه پاك سازي مرغداري و فضاي اطرافي و رعايت اصول قرنطينه در زمان انتقال كود توجه كامل گردد.

-الزام به سرپوشیده کردن محل دپوی کود مرغی به منظور عدم دسترسی پرندگان آزاد پرواز و عدم جابجایی آن بدون فرایند سالم سازی

 

 

  • کد خبر: ١٥٦٥/
  • ١٥:٠٨ - 1397/08/05/
  • تعداد بازدید: 2849

نظرسنجی