• 1401/08/11 - 13:25
  • تعداد بازدید : 126
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار به مرغداران برای پیشگیری از بروز بیماری‌های تنفسی با شروع فصل سرما

رعایت اصول امنیت زیستی در واحد‌های مرغداری بسیار اهمیت دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی مازندران، دکتر گلپایگانی مدیرکل دامپزشکی استان اظهار داشته است استرس سرمایی طیور را در معرض عوامل ویروسی و باکتریایی بیماریزای تنفسی قرار می‌دهد که باید جدی گرفته شود.

کاهش دما، احتمال شیوع بیماری‌های ویروسی طیور از جمله بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را به شدت بالا میبرد. با توجه به ماندگاری بیشتر ویروس درهوای سرد، احتمال انتقال آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر افزایش می‌یابد؛ بنابراین رعایت اصول امنیت زیستی در واحد‌های مرغداری بسیار حائز اهمیت است.

گلپایگانی به علائم بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شامل افزایش تلفات، بیحالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله اشاره کرده و افزوده است مرغداران باید با مدیریت صحیح سیستم گرمایش سالن‌های مرغداری، تأمین رطوبت نسبی سالن‌ها و تهویه کافی، شرایط به وجود آمدن استرس‌های حرارتی را از بین ببرند و به یاد داشته باشند که بهداشت تردد افراد، وسایل و نهاده‌ها، شرط اصلی جلوگیری از ورود عوامل بیماریزاست.

وی اضافه کرده است واکسیناسیون طیور بر اساس دستورالعمل‌های دامپزشکی ایمنی ماکیان پرورشی را در مقابل بیماری‌ها افزایش و شدت عوارض سندرم‌های تنفسی را کاهش می‌دهد.

امحای صحیح لاشه‌های تلف شده طیور در داخل مرغداری‌ها، از گسترش و پراکنده شدن عوامل بیماریزا جلوگیری می‌کند.

مدیر کل دامپزشکی استان مازندران در این هشدار از مرغداران خواسته است در صورت بروز بیماری‌های تنفسی در گله‌های طیور پرورشی، مراتب را بلافاصله به ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها اطلاع دهند؛ چرا که با اطلاع رسانی به موقع می‌توان از گسترش احتمالی بیماری‌ها جلوگیری کرد.

 

  • گروه خبری : آموزش و ترویج,هشدار
  • کد خبر : 291974
کلمات کلیدی
tehrani تهرانی

tehrani تهرانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه