چاپ
ارسال به دوست

در سیستان و بلوچستان انجام شد:

تست بیش از 3 هزار راس گاو و گوساله جهت تشخیص به موقع و پیشگیری از بیماری سل

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان اعلام کرد: در 5 ماهه اول سال 98 جهت کنترل و ردیابی بیماری سل در دام ها، بر روی 3 هزار و چهل راس گاو و گوساله تست سل انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان گفت: تست و غربال گری دام ها از جمله برنامه های دامپزشکی برای تشخیص، پیشگیری و کنترل بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام است که به صورت مستمر در سطح استان اجرا می شود.

دکتر غلامرضا سرگزی افزود: بیماری سل یکی از مهمترین بیماری های عفونی و مشترک بین انسان و دام است که در گاو و گوساله با انجام تست سل قابل تشخیص است.

وی بیان کرد: با انجام تست فوق علاوه بر کنترل بیماری امکان شناسانی دام بیمار و حذف آن میسر می گردد که این اقدام ضروری باعث پیشگیری از وقوع احتمالی بیماری در جمعیت دامی و انسانی می شود،که طی اقدامات صورت گرفته در خصوص مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام در 5 ماهه اول سال در استان، تعداد 3 هزار و چهل تست سل انجام شده است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان اظهار داشت: باکتری عامل این بیماری عمدتاً از راه تنفس وارد بدن می شود ولی می تواند از راه های گوارشی، ادرار، شیر و ترشحات رحمی نیز انتقال یابد.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٣٥٨٧/
  • ٠٩:٤٢ - 1398/06/24/
  • تعداد بازدید: 34

خروج