1- مراحل انجام ثبت سفارش جدید در سامانه دارویی؟
برای ثبت درخواست واردات دارو از منوی سمت راست بروری لینک "درخواست واردات دارو و واکسن" کلیک کنید. در صفحه باز شده بر روی کلید "درخواست جدید" کلیک کنید تا صفحه ثبت درخواست واردات باز شود در گام بعد باید کد دارو خود را پیدا کنید و برای این منظور بروی کلید کنار کادر کد دارو کلید کنید در صفحه باز شده براساس یکی از 6 پارامتر جستجوی خود را انجام داده و کد دارو را انتخاب کنید تا کد به صفحه ثبت سفارش منتقل شود در صورتی که موفق به یافتن کد دارو نشدید از فایل اکسل استفاده کنید. نکته : در مورد تمامی دارو ها بجز واکسن، نام ژنریک لاتین می باشد و برای واکسن نیز نام ژنریک فارسی بوده اما نام تجاری لاتین است نکته : برای یافتن کد دارو لازم نیست که حتما تمامی 6 پارامتر را وارد نمایید زیرا در صورت بروز خطا در یکی از 6 مورد هیچ کدی نمایش داده نمی شود در بعضی از موارد که کاربر از نام صحیح دارو و یا واکسن مورد نظر خود اطلاع ندارد بهتر است تنها از بخشی از نام استفاده کند. در فیلم راهنما در بخش ثبت درخواست واردات دارو و واکسن نحوه جستجو بهینه کد دارو و واکسن قرار داده شده است.

 

*****************************************************************************************

 

2- ویرایش ثبت سفارش های قبلی؟
برای ویرایش دارو ابتدا وارد صفحه ثبت در خواست واردات دارو شده و با استفاده از یکی از سه گزینه شماره پرفورم، کد رهگیری، شماره دبیرخانه درخواست خود را یافته و از جدول پایین که اطلاعات را نمایش می دهد بر روی نمایش جزییات کلیک کنید تا وارد صفحه مربوطه شوید در صورت تمایل هر قسمت از اطلاعات را ویرایش نموده و برای ثبت این تغییرات تنها کافی است که بر روی کلید ثبت اطلاعات کلیک کنید نکته : در بسیاری از موارد کاربر نمی تواند تغییرات مورد نظر خود را ثبت نماید دلیل این امر نیز این است که اطلاعاتی که توسط کارشناس سازمان تایید شده باشد، دیگر توسط کاربران قابل تغییر نیست و برای ثبت تغییرات کارشناس سازمان حتما باید درخواست را از وضعیت تایید به حالت عدم تایید تغییر دهد. نکته: تنها ترخیص برای ثبت سفارش هایی امکان پذیر است که مورد تایید کارشناس سازمان قرار گیرد.

 

*****************************************************************************************

 

3- مراحل ثبت درخواست ترخیص دارو و واکسن؟
برای ثبت ترخیص دارو از منوی سمت راست صفحه بر روی لینک درخواست ترخیص دارو کلیک کرده تا صفحه مربوط به ثبت ترخیص باز شود درخواست ترخیص شامل چند مرحله است ، در بخش اول براساس یکی از گزینه شماره پرفورم، کد رهگیری ثبت سفارش، شماره دبیر خانه، باید ثبت سفارش مورد نطر خود را پیدا کنیم در صورت عدم وجود ثبت سفارش دو دلیلی وجود دارد: اول اینکه یا کارشناس سازمان این مورد را تایید نکرده است که باید با کارشناس سازمان هماهنگی های لازم به عمل آید یا اینکه ثبت سفارش در سامانه جدیدی وجود ندارد که در این صورت کاربر باید مجددا ثبت درخواست ثبت سفارش خود را انجام داده تا توسط کارشناس مورد تایید قرار گیرد تا کاربر بتواند ترخیص خود را ثبت نمایید. اما در صورتی که کاربر توانست ثبت سفارش خود را یافته برای ادامه کار روی گزینه انتخاب در ستون اول جدول پایین کلیک کرده تا اطلاعات ثبت سفارش را به کاربر نمایش دهد. در صورتی که کاربر بعد مشاهده و اطمینان از صحت اطلاعات با کلیک بر روی تایید و ادامه وارد بخش بعدی فاز ثبت ترخیص شده و به صورت زیر عمل می نمایید. در ادامه ترخیص دارو باید اطلاعات اولیه را وارد کرده و بر روی کلید ثبت کلیک کنید، در صورتی که اطلاعات بصورت صحیح وارد شده باشد سیستم یک کد رهگیری 4 رقمی به کاربر خواهد داد که برای پیگیری باید به کارشناس سازمان ارائه گردد. بعد از ثبت اولیه بر روی کلید بازگشت کلیک کرده و اطلاعات مربوط به شماره بچ ها و مقادیر هر بچ را وارد کنید تا ثبت ترخیص کامل انجام شود.. نکته : تا زمانی که کاربر قسمت مربوط به شماره بچ ها را وارد نکند این درخواست ترخیص توسط سازمان قابل امشاهده نمی باشد. نکته : کاربران گرامی توجه کنید که برای ثبت مقادیر شماره بچ واحد کالا همان واحدی باید باشد که در محاسبه وزن کل بسته بندی در نظر گرفته شده است، برای مثال واکسن به دز.

 

*****************************************************************************************

 

4- چرا ثبت سفارش های انجام شده را در سیستم و در بخش ترخیص مشاهده نمی شود؟
در مورد ثبت سفارش هایی که شرکت قصد انجام مراحل ترخیص آنها را دارد ولی در قسمت جستجوی ثبت سفارش نمایش داده نمی شوند دو حالت داریم : 1. یا اطلاعات در سیستم قبلی ثبت شده و این اطلاعات در ورژن جدید برنامه وجود ندارد که شرکت باید مجددا ثبت اطلاعات تدرخواست سفارش دارو و واکسن را انجام دهد نکته : البته در اینگونه موارد که شرکت قبلا مجوز ورود را از سازمان دریافت کرده در صورتی که بخشی از اطلاعات در دسترس نباشد (مانند شماره فیش پرداخت و... ) سیستم ثبت اطلاعات را قبول خواهد کرد 2. حالتی است که کاربر ثبت ترخیص را انجام داده است ولی هنوز این ثبت اطلاعات به تایید کارشناس سازمان نرسیده لذا برای ترخیص فقط ثبت سفارش هایی در دسترس خواهند بود که به تایید کارشناس سازمان رسیده باشد نکته : کاربران گرامی برای پیگیری وضعیت درخواست های خود برای ثبت سفارش با داخلی 298 و برای موارد ترخیص با داخلی 297 سازمان دامپزشکی تماس حاصل فرمایید 

 

*****************************************************************************************

 

5- چرا امکان ویرایش ترخیص و یا ثبت سفارش وجود ندارد؟
امکان ویرایش تنها برای مواردی وجود دارد که توسط کارشناس سازمان تایید نشده باشد. لذا اگر موردی قابل تغییر نیست و کاربر قصد اعمال تغییرات و یا حذف کلی این مورد را دارد باید با کارشناس. مربوطه در سازمان دامپزشکی تماس بگیرید. کارشناس بخش واردات داخلی 298 و کارشناس بخش ترخیص دارو داخلی 297 سازمان دامپزشکی کشور 

 

*****************************************************************************************

 

6- پیام " مقدار درخواستی بیش از حد مجاز است" هنگام ثبت شماره بچ ها در بخش ترخیص؟
این پیام تنها در مواردی نمایش داده می شود که کاربر در بخش ترخیص در قسمت ثبت شماره بچ مقداری بیش از باقیمانده ثبت سفارش خود را وارد کند. نکته : در بسیاری از موارد دیده می شود که دلیل این کار نیز اشتباه کاربر در هنگام ثبت وزن کل بسته بندی در زمان ثبت سفارش می باشد که باید این قسمت اصلاح شود. 

 

*****************************************************************************************

 

7- منظور از شرکت های دریافت کننده در قسمت ترخیص دارو چیست؟
شرکت های تولید کننده شامل شرکت های پخش سراسری طرف قرارداد و یا کارخانه های تولیدکننده می باشند. نوع فعالیت هر شرکت با توجه به ثبت نام اولیه صورت گرفته می باشد و در هنگام ورود کاربران به سامانه در نوار طوسی رنگ این مشخصات از شرکت ها وجو دارد و در صورتی که این بخش از اطلاعات صحیح وارد نشده است شرکت باید با کارشناس مربوطه در سازمان تماس گرفته و نقش کاربری خود را تغییر دهد. نکته : در مواردی کاربر می خواهد کالا ی ترخیصی را خود دریافت کند اما نام شرکت خود را در لیست پیدا نمی کنه. دلیل این امر این است که شرکت با توجه به نقش کاربری که در سامانه دارد مجاز به این کار نیست. برای مثال یک شرکت وارد کننده نباید بتواند یک محصول نهایی را خود دریافت کند ، مگر اینه نقش کاربری او نیز در سامانه به واردات - توزیع تغییر کند. 

 

*****************************************************************************************

 

8- چرا نام شرکت ما در بین شرکت های دریافت کننده وجود ندارد؟
در مواردی کاربر می خواهد کالای ترخیصی را ،خود دریافت کند اما نام شرکت خود را در لیست پیدا نمی نماید. علت امر این است که شرکت با توجه به نقش کاربری که در سامانه دارد مجاز به این کار نیست. برای مثال یک شرکت وارد کننده نباید بتواند یک محصول نهایی را خود دریافت کند ، مگر اینه نقش کاربری او نیز در سامانه به واردات - توزیع تغییر کند. برای رفع این مشکل شرکت باید با هماهنگی کارشناس سازمان نوع فعالیت واقعی خود را ثبت نماید

 

*****************************************************************************************

 

9- کد دارو و یا واکسن و یا ماده اولیه مورد نظر ما در سیستم وجود ندارد؟
در مورد کدهای دارو و اکسن سعی شده است تمامی دارو هایی را که در سال 91 ثبت سفارش داشته اند را وارد سیستم نموده و کد دارو را در اختیار کاربران قرار دهیم. که این فایل در بخش ثبت درخواست واردات در قالب یک فایل اکسل قابل دانلود قرارداده شده است و البته این فایل بصورت هفته ای نیز بروز رسانی خواهد شد.. نکته : برای تسریع هرچه بیشتر کار شرکت ها برای دریافت کد دارو پیشنهاد می شود که حتما فایل کد دارو را دانلود کنند نکته : چون اطلاعات یکسان سازی شده است در برخی موارد در قسمت نام ژنریک و یا نام تجاری دارای تغییرات می باشیم . لذا بهترین گزینه برای یافتن نام کد دارو استفاده از قسمتی از این اسامی برای جستجو می باشد. نکته : هنگامی که بخشی از یک پارامتر ها را وارد نمودید برروی کلید کنار آن کلیک کنید تا تمامی موارد مشابه را در این باکس نمایش دهد و از این بین گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید نکته : برای جستجوی کد دارو معمولا با درج یک و یا دو پارامتر کاربر می توانید داروی مورد نظر خود را بیابد. لذا استفاده از تمامی این 6 پارامتر اصلا لازم نیست و در خیلی از موارد هم اصلا پیشنهاد نمی شود . زیرا معمولا کاربران تمامی این موارد را بصورت صحیح وارد نمی کنند و نمی توانند گزینه مورد نظر خود را پیدا کنند. نکته : گزینه بعدی در تسریع در امر یافتن کد دارو و واکسن استفاده از فیلم آموزشی می باشد که در قسمت ثبت درخواست واردات دارو قرار داده شده است و کاربران می توانند این فایل را دانلود نمایند. در صورتی که شرکت از عدم وجود کد دارو در سیستم اطمینان حاصل کرد . برای درج کد دارو جدید باید گواهی ثبت دارو را به سازمان ارائه نموده تا در همان زمان کد دارو ایجادشده و در دسترس کاربر قرار گیرد.

 

*****************************************************************************************

 

10- چرا با کلیک بر روی هر قسمت از سامانه وارد قسمت ورود کاربران می شوم؟
این اتفاق زمانی رخ می دهد که کاربر مدت زمان زیادی است که با اکانت خود در سامانه فعالیت خاصی نداشته است لذا به صورت اتوماتیک از اکانت خود خارج می شود در برخی از موارد نیز این اتفاق بر روی سیستم های اتفاق می افتد که کاربر همزمان با چند نام کاربری متفاوت کار می کند پیشنهاد برای جلوگیری از اتفاقات مشابه استفاده از مرورگرهای فایر فاکس، گوگل کروم،و تمامی ورژن های اینترنت اکسپلورر بجز ورژن 8 این برنامه که در برخی از موارد دچار مشکل خواهد شد. 

 

*****************************************************************************************

 

11- چرا نام شرکت فروشنده و یا کشور ذینفع در لیست من وجود ندارد؟
در صورتی که کاربر قصد افزودن نام کشور ذینفع و یا شرکت فروشنده را به مجموع موارد قابل نمایش برای اکانت خود را دارد باید از طریق مدیریت اطلاعات ثابت اقدام نموده و از بین موارد موجود، گزینه مورد نظر خود را انتخاب و ثبت نماید و در صورتی که هیچ موردی یافت نشد با کارشناس سازمان جهت افزودن گزینه جدید به لیست، هماهنگی صورت گیرد. نکته : روال انجام کار به این صورت خواهد بود که ابتدا قسمتی از نام شرکت را وارد کرده و کلیک کنار باکس مورد نظر را می زنیم تا تمامی آیتم های مشابه را در داخل باکس لود کند و از این بین گزینه مورد نظر را انتخاب و ثبت اطلاعات را انجام می دهیم 

 

 

*****************************************************************************************
12- چگونه مي توانم غرامت دام تلف شده را  بگيرم؟
با مراجعه به اداره طرح و برنامه مي توان اين كار را انجام داد.
*****************************************************************************************
13- دامپزشكي چه خدماتي براي جامعه انجام مي دهد؟
 دامپزشكي علاوه بر واكسيناسيون دامها و مبارزه با بيماريهاي دامي و حفظ سرمايه دامي كشور در زمينه هاي متعدد ديگر نيز فعاليت مي كند كه از آن جمله مي توان به بازرسي بهداشتي گوشت قرمز و سفيد و ساير فرآورده هاي خام دامي، كنترل حمل و نقل دام زنده و محصولات دامي، صدور پروانه بهداشتي براي تأسيسات دامي ، كنترل واردات و صادرات دام و محصولات دامي را مي توان نام برد.
*****************************************************************************************
14- وضعيت رشته دامپزشكي در دانشگاه چگونه است؟
اين رشته در كنكور سراسري در دو مقطع كارداني و دكتراي حرفه اي در 6 دانشگاه دولتي دانشجو مي پذيرد. رشته كارشناسي علوم آزمكايشگاهي دامپزشكي نيز بصورت ناپيوسته بعد از كارداني دامپزشكي وجود دارد. دامپزشكي در 16 رشته تخصصي نيز داراي درجات دكتري تخصصي و PhD مي باشد.
علاوه بر آن دانشگاه آزاد اسلامي نيز در 7 شهر رشته دامپزشكي را دارد و همه ساله دانشجو مي پذيرد.
*****************************************************************************************
15- وضعيت بازار كار دامپزشكي چگونه است؟
 فارغ التحصيلان دامپزشكي مي توانند با موافقت مراجع دولتي نسبت به تأسيس مطب ، داروخانه دامپزشكي، آزمايشگاه دامپزشكي و مركز واكسيناسيون دام و طيور اقدام نمايند. استخدام در مراكز دولتي محدود بوده و صرفاً از طريق آزمون امكان پذير است.زمينه هاي شغلي موجود در اين رشته شامل امور درماني دامهاي سنگين و سبك و حيوانات خانگي، مشاوره بهداشتي دامداري هاي صنعتي و مرغداري ها، مسئوليت فني كشتارگاههاي طيور و كارخانجات بسته بندي و قطعه بندي گوشت، مراكز جمع آوري شير خام و كارخانه هاي توليد خوراك دام و طيور و ... مي باشد.
*****************************************************************************************
16- آنفلوانزاي طيور با آنفلوانزاي انسان تفاوت دارد؟
آنفلوانزاي فوق حاد طيور  در صورت سرايت به انسان 67 درصد تلفات ميدهد و در صورت همه گير شدن بيماري ميتواند صدها ميليون نفر را بيمار نمايد و تلفات بسيار زيادي بدهد، ولي آنفلوآنزاي انساني(فصلي) تلفات بسيار كمتري دارد.
*****************************************************************************************
17- در برخورد با پرندگان وحشي چه اقدامي انجام دهيم تا در مقابل آنفلوانزا محافظت شويم؟
 در برخورد با پرندگان وحشي جهت پيشگيري از آنفلوانزا بايد:
-  از شكار و نگهداري آنها خودداري نماييد.
-  از دست زدن به پرنده وحشي مريض  و يا تلف شده خودداري كنيد.
-  در صورت دست زدن به اين پرندگان، دستان خود را با مواد دترجنت بشوييد.
-  در صورت امكان به نزديكترين پست يا شبكه يا اداره كل دامپزشكي يا محيط بانان اطلاع دهيد.
*****************************************************************************************
18- علائم اصلي آنفلوانزاي فوق حاد طيور چيست؟
سياه شدن تاج و ريش پرنده، خونريزي در قسمتهاي بدون پوشش بدن مثل ساق پاها، تورم و آبريزش بيني و چشمها ، علائم و مشكلات تنفسي در طيور و مرگ ناگهاني كه در بيشتر مواقع بدون علايم مي باشد.
*****************************************************************************************
19-براي طيور بومي و خانگي چه واكسن هايي داريم؟
 واكسنهاي طيور موجود در بازار براي طيور خانگي شامل:
-  واكسن روغني نيوكاسل (اصطلاحاً مرغ مرگي) استفاده هر 6-4 ماه يكبار
-  واكسن روغني آنفلوانزاي معمولي طيور استفاده سالي 2 مرتبه
-  واكسن دوگانه (نيوكاسل+ آنفلوانزا) استفاده سالي 2 مرتبه
*****************************************************************************************
20- معدوم سازي مرغداريها به چه منظور انجام مي شود؟
معدوم سازي مرغداري جهت جلوگيري از اشاعه بيماري به ساير مرغداريها و حفظ بهداشت عمومي انجام ميگيرد.
*****************************************************************************************
21- در مواقع بروز تلفات در استخرهاي پرورش ماهي چه بايد كرد؟
در مواقع بروز تلفات يا بيماري آبزيان بايد با داشتن اطلاعات كامل مزرعه و تعدادي از ماهيان بيمار در مجاورت آب و يخ به صورت زنده به شبكه هاي دامپزشكي شهرستان مراجعه كنيد.
*****************************************************************************************
22- در مواقع بروز تلفات در كلني هاي زنبور عسل چه بايد كرد؟
در مواقع بروز تلفات در كندوها بايد پيش از هر اقدامي با داشتن اطلاعات كامل مزرعه و قطعه اي شان و تعداد100 عددزنبوربيماربه شبكه هاي دامپزشكي شهرستان مراجعه كنيد.
*****************************************************************************************
23- داروهاي متداول زنبور عسل را از كجا مي توان تهيه كرد؟
داروهاي متداول زنبور عسل را مي توان از داروخانه هاي دامپزشكي سطح شهر تهيه كرد. البته تعدادي از اين داروها بصورت يارانه اي توسط دامپزشكي در اختيار اتحاديه ها يا تعاوني هاي زنبورداران قرار مي گيرد تا به نحو مقتضي بين زنبورداران توزيع شود.
*****************************************************************************************
24- اهميت بيماريهاي مشترك بين انسان ودام در چيست؟
بيش از 800 نوع بيماري وجود دارد كه بين انسان و دام مشترك است. تعدادي از اين بيماريها در انسان شديد و كشنده بوده و تعدادي ديگر نيز نياز به وقت و هزينه زيادي براي درمان دارند. اين در حالي است كه با اقدامات پيشگيرانه دامپزشكي بسياري از اين بيماريها قابل مهار و حتي ريشه كني هستند. لذا بخش مهمي از سلامت عمومي جامعه بر عهده دامپزشكي مي باشد.
*****************************************************************************************
25- مهم ترين بيماريهاي مشترك بين انسان و دام كدامند؟
در حال حاضر در كشور ما روي 6 بيماري مهم مشترك كه شيوع بيشتري دارند تأكيد مي شود كه عبارتند از:
شاربن (سياه زخم) - بروسلوز (تب مالت) - سل - هاري - مشمشه - و تب خونريزي دهنده كريمه كنگو
*****************************************************************************************
26- چه بيماريهايي را بايد به دامپزشكي گزارش داد؟
اصولاً تشخيص بيماري به عهده دامپزشك است و دامداران در صورت مشاهده نشانه هاي خاصي بايد به دامپزشكي مراجعه و مراتب را گزارش نمايند. تلفات بالا و ناگهاني كه علت آن براي شما ناشناخته است، وجود زخمها و تاولها در داخل دهان دام و روي سم و پستان دام، خروج خون از منافذ بدن لاشه اي كه بطور ناگهاني تلف شده، حمله گوشتخواران وحشي به دامداري و تلفات متعاقب آن و .... از اين قبيل نشانه هاي خاص هستند.
*****************************************************************************************
27- اگر دام مريض داشته باشيم به كجا مراجعه كنيم؟
كار معاينه و درمان دامها به عهده دامپزشكان بخش خصوصي است و شما مي توانيد آدرس و شماره تلفن آنها را از طريق همين سايت پيدا كنيد. در صورتي كه بيماري واگير و ناشناخته اي تعداد زيادي از دامهاي شما را مبتلا كرده يا تلفات زيادي داشته ايد حتماً به اداره دامپزشكي محل خود اطلاع دهيد تا بررسي شود.
*****************************************************************************************
28- در آزمايشگاههاي شما چه آزمايشاتي قابل انجام است؟
در آزمايشگاه مركزي اداره كل آزمايشات ميكروبي ،تشخيص بيماريهاي انگلي دام (انگل هاي داخلي و خارجي)، آزمايشات سرمي ، كنترل كيفي فرآورده هاي خام دامي، آناليز خوراك دام و آناليز مواد غذايي انجام مي شود.
*****************************************************************************************
29- آيا مي توان بجاي داروهاي دامي از داروهاي انساني استفاده كرد؟ چه مخاطراتي ممكن است داشته باشند؟
بهتر است اين داروها براي دام استفاده نشود، چون ممكن سبب ايجاد مقاومت دارويي در جمعيت انساني شود. البته در دامهايي كه گوشت آنها مصرف نمي شود مانند سگ و گربه، مي توان از داروهاي انساني استفاده كرد.
*****************************************************************************************
30- آيا براي حيوانات خانگي هم اقدامات پيشگيري از بيماريها و صدور شناسنامه انجام مي شود؟
بلي با مراجعه صاحبان حيوانات خانگي به برخي كلينيكهاي بخش خصوصي با انجام معاينه كامل و عمليات واكسيناسيون و پيشگيري بر عليه انگلهاي داخلي با خوراندن قرص هاي ضد انگل شناسنامه بهداشتي صادر مي گردد.
*****************************************************************************************
31- بخش خصوصي دامپزشكي در حال حاضر چه خدماتي انجام مي دهند؟
خدمات درماني شامل معاينه و نسخه نويسي، جيره نويسي و برنامه واكسيناسيون طيور، انجام واكسيناسيون هاي دامي كه به بخش خصوصي واگذار شده ، ارائه مشاوره در خصوص برنامه هاي بهداشتي و پيشگيري.
*****************************************************************************************
32- دام قاچاق به چه دامي گفته مي شود و چه خطرات بهداشتي دارد؟
 به دامي كه بدون مجوز بهداشتي حمل (صادره از شبكه هاي دامپزشكي) از محلي به محل ديگر (بين شهرستان يا استان) جابجا شود، دام قاچاق اطلاق مي شود. دام قاچاق مي تواند باعث انتقال آلودگي و بيماري در بين دامها و حتي انسان از محل مبدا به مقصد شود.
*****************************************************************************************
33- براي حمل دام زنده به خارج استان چه مراحلي بايد انجام شود؟
در ابتدا متقاضي درخواست خود را به شبكه دامپزشكي شهرستان مقصد تحويل مي دهد. سپس شبكه  درخواست ايشان را به اداره كل استان مقصد مي فرستد. اداره كل استان مقصد از استان مبدأ استعلام كتبي مي نمايد و در صورت موافقت كتبي و انجام واكسيناسيون هاي ضروري، مجوز حمل به متقاضي داده مي شود.
*****************************************************************************************
34- پست هاي قرنطينه دامي چه كارهايي انجام مي دهند؟
پست قرنطينه مرزي:  نظارت بر كليه محموله هاي دامي صادراتي و وارداتي كشور و بررسي كليه مدارك صادرات يا واردات و نظارت بهداشتي بر محموله و به دنبال آن تاييد يا رد آن .
پست قرنطينه بين استاني يا داخل استاني:  نظارت بر تردد  كليه محموله هاي دامپزشكي اعم از دام و طيور زنده و فرآرده خام دامي و نظارت بهداشتي و كنترل مجوز هاي بهداشتي حمل ، توقيف محموله و ارجاع آن به دادگاه و اجراي راي دادگاه
*****************************************************************************************
35- مجازات حمل دام بدون مجوز چيست ؟
محموله هاي فاقد مجوز بهداشتي بايد به استان مبداء عودت داده شود و متخلفين به مراجع قانوني معرفي مي شوند.
*****************************************************************************************
36- گوشتي كه مي خريم چه مشخصات بهداشتي بايد داشته باشد ؟
 - گوشت بايد از قصابي ها و مراكز عرضه مجاز تهيه شود.
-  گوشت بايد ممهور به مهر بهداشتي دامپزشكي باشد.
-  گوشت بسته بندي شده بايد داراي مشخصات( شركت توليد كننده ، تاريخ توليد و انقضاء )باشد
*****************************************************************************************
37- بازرسان بهداشتي كشتارگاه چه كارهايي انجام مي دهند ؟ و مهر دامپزشكي چه اهميتي دارد ؟
 - بازرسي لاشه ها و بررسي بيماري هاي مهم انگلي و باكتريايي مهم كه قابل انتقال به انسان مي باشد مانند  كرم كدو، سل،  شاربن و ...
-  مهر دامپزشكي نشان دهنده محل كشتار دام، انجام بازرسي بهداشتي و سلامت گوشت است.
*****************************************************************************************
38- تاريخ مصرف گوشت مرغ منجمد و تازه چقدر است ؟
گوشت مرغ منجمد از تاريخ توليد به مدت يكسال در دماي 18- قابل مصرف است و گوشت تازه 72 ساعت از تاريخ توليد در دماي 4- درجه
*****************************************************************************************
39- منظور از كشتار قاچاق چيست و مخاطرات آن كدام است ؟
كشتار در خارج از كشتارگاه و بدون مجوز بازرسي بهداشتي لاشه ها كشتار قاچاق گفته مي شود كه در اين موارد، اغلب دام هاي بيمار و يا دام هاي در حال مرگ كشتار مي شوند و بدون مهر دامپزشكي بوده و احتمال آلودگي به بيماري خطرناك مشترك بين انسان و دام وجود دارد.
*****************************************************************************************
40- چه بيماري هاي مشتركي از گوشت و شير آلوده به انسان منتقل مي شود؟
بيماري هاي قابل انتقال از شير خام: سل، تب مالت، لپتوسپيروز، آنتريتهاي باكتريايي و ...
بيماريهاي مهم قابل انتقال از گوشت به انسان:   سل،  تب خونريزي دهنده كريمه كنگو،  بيماري هاي انگلي مشترك، سالمونلوز، شيگلوز و ...
دامپزشكي از چه طريقي بر كارخانه هاي فرآوري مواد خام دامي و سردخانه ها ي مواد پروتئيني نظارت مي كند ؟
*****************************************************************************************
41- دامپزشكي با تعيين نماينده (دكتر دامپزشك) به عنوان مسئول بهداشتي در كشتارگاه هاي طيور ،كارخانجات خوراك ، مراكز جمع آوري شير نظارت مستمر داشته و نسبت به بازديد هاي نظارتي نيز اقدام مي كند.
*****************************************************************************************
42- براي گرفتن پروانه دامداري يا مرغداري چه مراحلي بايد طي كنيم ؟
براي اخذ پروانه بهداشتي دامداري و مرغداري ابتدا بايد نسبت درخواست از طريق مديرتهاي جهاد كشاورزي شهرستان ها اقدام مديريت جهاد نسبت به استعلام از شبكه دامپزشكي شهرستان اقدام مي نمايد .
1) استعلام از دامپزشكي شهرستان توسط مديريت جهاد
2) درخواست صدور پروانه بهداشتي شبكه شهرستان
3)بازديد كارشناس دامپزشكي از محل مورد نظر
4) در صورت مطابقت داشتن موقعيت زمين و دامداري با ضوابط بهداشتي ، تكميل ساير مدارك در شبكه دامپزشكي
5) ارسال مدارك به اداره كل دامپزشكي جهت صدور دانه بهداشتي  
*****************************************************************************************
43- ويروس آنفلوآنزايي كه طيور را آلوده ميكند در كدام گروه قرار داشته و چند نوع تحت تيپ دارد؟
ويروس بيماري آنفلوآنزاي طيور جزو خانواده اورتو ميكسوويريده و تيپ A بوده كه در سطح آن 2 نوع پادگن H  و N  وجود دارد. تا كنون 15 تحت گونه H و 9 تحت گونه N شناخته شده است. از 135 امكان تركيب H و  N تحت گونه هاي بسيار متنوع ايجاد شده كه اكثر آنها از پرندگان جدا گرديده است.
*****************************************************************************************
44- راههاي انتقال اين بيماري چيست؟
ويروس بوسيله ترشحات بيني و چشم و مدفوع دفع ميگردد. براي انتقال بيماري تماس نزديك پرندگان لازم است. انتقال از طريق هوا بعيد بنظر مي رسد. ويروس بميزان  زياد از راه مدفوع دفع مي گردد و مدت قابل ملاحظه اي در ان بصورت حاد باقي مي ماند. انتقال مكانيكي بوسيله پرندگان ، انسان، اشياء آلوده و غذا امكان پذير است. 
*****************************************************************************************
45- آيا ويروس آنفلوآنزاي انساني و پرندگان يكي هستند؟
در غالب موارد ويروسهاي آنفلوآنزايي كه طيوررا آلوده مي كنند قادر به آلوده كردن انسان نمي باشنند و برعكس. هر چند كه در سال 1997 در هنگ گنگ يك ويروس آنفلوآنزاي طيور هم جوجه ها و هم انسان را آلوده كرد. سازمان بهداشت جهاني مداوماً ويروسهاي آنفلوآنزاي جدا شده از انسان را در سراسر دنيا تحت پايش دارد.
*****************************************************************************************
46- خطر ابتلاي پرندگان به آنفلوآنزاي مرغي از طريق پرندگان آبزي چقدر است؟
عفونت ويروس آنفلوآنزاي طيور بشكل گسترده در پرندگان وحشي وجود دارد بخصوص اردك ها. پرندگان آبزي مهاجر منبع مهم ويروس هاي آنفلوآنزاي طيور هستند بخصوص در مسير هاي اصلي آنها. در ايالت مينه سوتا بوقلمون ها كه بصورت باز پرورش داده مي شوند (ايالتي كه در مسير پرواز اردك هاي مهاجرقرار دارد.) مكرراً با آنفلوآنزاي مرغي درگير مي گردند.  اما شيوع آنفلوآنزاي مرغي در بعضي سالها بالا و در بعضي سالهاي ديگر پايين بوده است. دليل اينكه آنفلوآنزا چرا مي آيد و چرا مي رود ناشناخته است.ريسك ابتلاي پرندگان حساس از طريق تماس با پرندهاي مهاجر بايد خيلي بالا در نظر گرفته شود. اگرچه به دلايل ناشناخته اين ريسك از سالي به سال ديگر متغير است.
*****************************************************************************************
47- چرا گله ام را نمي توانم بوسيله واكسيناسيون، پيشگيري كنم؟
واكسن بطور موثري از علائم باليني عفونتهاي آنفلوآنزا در خيلي از گونه هاي پرندگان از جمله پرندگان اهلي جلوگيري ميكند هر چند كه واكسنها محافظت متقاطعي را براي 15 تحت تيپي كه ميتواند پرندگان را آلوده نمايد ايجاد نميكند. از آنجايي كه هيچ راهي براي پيش بيني اينكه چه تيپي گله را آلوده خواهد كرد عملا واكسنها نمي توانند جلو عفونت را بگيرند. 
*****************************************************************************************
48- من چه كاري بايد انجام دهم زماني كه مشكوك به آنفلوآنزا در گله ام هستم؟
شما زماني كه يكي از علائم بيماري آنفلوآنزا را مشاهده كرديد بايد با دامپزشكتان تماس بگيريد بخصوص زماني كه آنها با يك افت در مصرف غذا ويا افت توليد تخم مرغ مواجه مي شوند. به دليل اينكه علائم بيماري آنفلوآنزاي طيور بسيار متنوع است اخذ كمك از يك كارشناس براي تشخيص بيماري ضروري است.
*****************************************************************************************
49- از چه راههايي مي توان بيماري را تشخيص داد؟
اولين قدم هشياري و بينش و آگاهي مرغدار در اعلام سريع بيماري است.مرحله دوم نمونه برداري از طيور تلف شده و يا بيمار و ارسال ان به آزمايشگاه است. مرحله سوم روشهاي تشخيص آزمايشگاهي است كه يكي از آنها روش تشخيص سريع از طريق مدفوع طيور بيماراست. روشهاي تشخيص آزمايشگاهي ديگر شامل اليزا- HI  و PCR  مي باشد.
******************************************************************************************


 

 

 براي اخذ پروانه بهداشتي مرغد اري ها - گاوداريها -پرواربندي ها-استخرهاي پرورش ماهي به كدام قسمت بايد مراجعه كنيم؟


امتیازدهی