چاپ
ارسال به دوست

از سوی رئیس سازمان دامپزشکی کشور صورت گرفت:

ابلاغ شیوه نامه نظارت بهداشتی در روز عید سعید قربان (منطبق با وضعیت شیوع کرونا)

شیوه نامه نظارت بهداشتی در روز عید سعید قربان (منطبق با وضعیت شیوع کرونا( از سوی رئیس سازمان دامپزشکی کشور ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علی صفر ماکنعلی رئیس این سازمان شیوه‌‎نامه نظارت بهداشتی در روز عید سعید قربان (منطبق با وضعیت شیوع کرونا(  را ابلاغ کرد که متن آن به شرح زیر است:

با عنایت به روند گسترش بیماری كووید 19 در سطح کشور، همینطور با امعان نظر به پیشنهادات واصله از ادارات کل دامپزشکی استانهای مختلف (علی الخصوص استان تهران)  و لزوم رعایت پروتكل های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بویژه فاصله گذاری اجتماعی ،مراتب زیر در خصوص نحوه برگزاری مراسم مذکور به منظور جلوگیری از تجمع و مسافرتهای غیر ضروری درون شهری و برون شهری و به حداقل رسانیدن مخاطرات بهداشتی ناشی از عدم اجرای كامل پروتكل های بهداشتی كووید 19  جهت استحضار و اقدام لازم ایفاد می‌گردد:

  1. -      هماهنگی لازم با شهرداری ها و نیروی انتظامی به منظور  جلوگیری از ایجاد جایگاه های موقت عرضه دام در سطح استان
  2. -      کمافی السابق تمامی كشتارگاه های استان با رعایت پروتكل های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی كرونا در روز عید قربان آمادگی لازم  بمنظور كشتار دام قربانی و تحویل لاشه استحصالی به متقاضیان را داشته باشند.
  3. -       هماهنگی لازم با واحدهای بسته بندی فرآورده های گوشتی استان برای عرضه گوشت دام قربانی بصورت گوشت قرمز بسته بندی شده بشقابی با لیبل ویژه عید قربان ترجیحأ بصورت فروش غیرحضوری و یا عرضه در فروشگاه های مجاز عرضه فرآورده هایخام دامی استان با ذكر توصیه های بهداشتی لازم بر روی لیبل مربوطه (از قبیل مصرف لاشه 24 ساعت پس از نگهداری در یخچال) صورت پذیرد.
  4. -      اخذ سفارش توسط قصابی ها و مراکز مجاز عرضه فرآورده های پروتئینی از عموم مردم، برای کشتار  دام در كشتارگاه های استان و عرضه لاشه دام قربانی به متقاضیان با نصب لیبل لاشه قربانی. شایان ذکر است درج توصیه های بهداشتی لازم (از جمله لزوم  مصرف لاشه 24 ساعت پس از نگهداری در یخچال) بر روی لیبل ضروری است.
  5. -       با توجه به اینکه همه ساله بخش قابل توجهی از مردم تمایل به  تهیه و ذبح دام و اهدای نذورات قربانی به مراكز تحت پوشش بهزیستی، كمیته امداد و برخی از اماكن مذهبی  را دارند، توصیه میشود اطلاع رسانی لازم به متولیان و متصدیان این مراکز در خصوص عدم دریافت و ذبح دام زنده و دریافت نذورات به صورت وجه نقد و یا لاشه قربانی كشتار شده در كشتارگاه و یا محصولات خام دامی بسته بندی شده در واحدهای بسته بندی مجاز، صورت پذیرد.

 رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پایان این شیوه نامه با بدیهی دانستن احتمال كشتار دام زنده در سطح شهر، راه‌اندازی اكیپ‌های سیار در سطح شهرستانهای استان جهت نظارت و ارائه خدمات بهداشتی بر لاشه‌های کشتاری و ترجیحاً هدایت افراد به کشتارگاه های دام را ضروری دانسته است.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٤١٢٧/
  • ١٥:١٧ - 1399/05/06/
  • تعداد بازدید: 456
کلید واژه ها