چاپ
ارسال به دوست

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشورمان تشریح کرد:

اعلام آخرین وضعیت شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درقزاقستان

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور آخرین وضعیت شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درکشور قزاقستان و اقدامات انجام شده توسط وزارت کشاورزی کشور مذکور برای مقابله با این بیماری را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر محمدباقر مقدس مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم این سازمان، امروز در خصوص وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درکشور قزاقستان و اقدامات انجام شده توسط وزارت کشاورزی کشور مذکور برای مقابله با این بیماری اعلام کرد: براساس گزارش وزارت کشاورزی قزاقستان، بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 7 استان شمالی هم مرز با کشور روسیه شیوع پیدا کرده است و احتمالا پرندگان مهاجر وحشی دلیل شیوع این بیماری در آن کشور بوده است.

وی با بیان اینکه براساس تحقیقات مرکز ملی تشخیص کشور قزاقستان، مرگ این پرندگان که از روزهای 16- 9 سپتامبر 2020 ثبت شده بر اثرآنفلوانزای فوق حاد پرندگان سویه H5N8 صورت گرفته است و تلفات در انواع مختلف پرندگان بومی و صنعتی اتفاق افتاده است، گفت: کمیته کشوری کنترل و پیشگیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان قزاقستان با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری تصمیم گرفت که به صورت موقت صادرات مرغ زنده، تخم مرغ، پر و گوشت مرغ و دیگر محصولات مربوط به پرندگان را در 7 منطقه آلوده در این کشور ممنوع اعلام نماید.

مقدس افزود: درهمین حال قزاقستان به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، محدودیت‌های مرزی با کشور روسیه را نیز اعمال کرده است.

مدیرکل دفتر بهداشت و میدریت بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشورمان با بیان اینکه قزاقستان با هدف واکسیناسیون پرندگان در مناطق مرزی با کشور روسیه حدود 850 هزار دز واکسن تولید داخلی ضدآنفلوانزای فوق حاد پرندگان را تخصیص داده است تصریح کرد: قزاقستان در تلاش است تا با واکسیناسیون طیور اعم از بومی و صنعتی در شعاع 20 کیلومتری مرغداری‌ها و در طول مسیر پرواز پرندگان وحشی، به کنترل موفق بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان دست یابد.

به گفته وی براساس اعلام مقامات دولتی این کشور، مناطق هم مرز با کشور روسیه مناطقی است که در روند فوق با اهمیت بالایی تحت‌پوشش واکسیناسیون قرارخواهند گرفت.

مقدس در تشریح وضعیت بیشتر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تاثیر بر وضعیت پرورش‌دهندگان طیور در قزاقستان شمالی آن را وخیم و در آستانه تعطیلی توصیف کرد و افزود: از آنجا که شیوع این بیماری در این منطقه باعث از بین رفتن ده‌ها هزار پرنده در روز شده است، لذا به منظور کنترل و جلوگیری از پیشرفت بیماری، اقداماتی از جمله واکسیناسیون، ضدعفونی و از بین بردن لاشه‌های پرندگان تحت ریاست معاون وزارت کشاورزی قزاقستان درحال انجام است.

وی اضافه کرد: بنابه اظهارات یکی از صاحبان مزارع پرورش تخمگذار تجاری در 10 سپتامبر 2020 تعداد مرغ‌های تخمگذار در قزاقستان شمالی 320 هزار قطعه بودند، اما تا کنون حدود نیمی از آنها از بین رفته است.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٤٩٣/
  • ١٥:١٥ - 1399/07/17/
  • تعداد بازدید: 286
کلید واژه ها