• 1403/03/19 - 07:48
  • تعداد بازدید: 147
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی :

برنامه ملی واکسیناسیون بر علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک طبق برنامه درحال اجراست

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور دکتر رضا اسدی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی این سازمان در خصوص واکسیناسیون بر علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک گفت: برنامه ملی واکسیناسیون بر علیه بیماری نشخوارکنندگان کوچک از ابتدای سال 1403 بطور سرتاسری در کل کشور به مرحله اجرا گذاشته شده است.


وی گفت: برنامه ملی مورد نظر براساس پیش بینی های انجام شده و به جهت ایجاد سیستم ایمنی قابل اطمینان و یکپارچه تا آخر خرداد ماه سالجاری ادامه پیدا خواهد کرد و شامل دامهای سبک واجد شرایط برای واکسیناسیون درکشور می باشد.


وی افزود: در مناطقی که بدلایل مختلف از جمله مناطق دورافتاده و سخت گذر و یا سایر مناطقی که بهردلیلی در زمان مقرر موفق به اخذ واکسیناسیون نگردیدند فاز لکه گیری برای پوشش دامهایی که مورد واکسیناسیون قرار نگرفتند پیش بینی شده است که بلافاصله در تیرماه سالجاری و با درخواست و یا ارزیابی استان انجام خواهد شد.


دکتر رضا اسدی خاطر نشان کرد در کنار واکسیناسیون که توسط اکیپ های مایه کوب بخش دولتی یا واکسیناتورهای بخش خصوصی در قالب خرید خدمت با مراجعه به تمام واحدهای روستایی ، عشایری و صنعتی دام سبک انجام میگردد موضوعات دیگری از جمله آموزش و ترویج ، برقراری سیستم مراقبت و بررسی کانون های احتمالی نیز در دستورکار برنامه ملی واکسیناسیون برعلیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک قرار دارد.


دکتر رضا اسدی در ادامه گفت: با انجام مایه کوبی موثر و سرتاسری ، برقراری سیستم مراقبت ، رصد و پایش شاهد کاهش چشمگیر و محسوس کانون های بیماری در سطح کشور هستیم و درحال حاضر وضعیت بیماری موردنظر در وضعیت کنترل شده می باشد که البته با رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه ایی و امنیت زیستی توسط دامداریها و کاهش عوامل مخاطره آمیز در مناطق پرخطر به یقین شاهد کنترل کامل بیماری در کشور خواهیم بود .

  • گروه خبری: دفتر بهداشت و مديريت بيماري\u200Cهاي دامي,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 320637
کلمات کلیدی
حامد فاضلی

حامد فاضلی

نظرات

Comments Counts : 0

Leave a Comments

لینک کوتاه