• 1403/01/05 - 09:58
  • تعداد بازدید: 3239
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
به همّت مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه‌های مرجع سازمان دامپزشکی کشور عملیاتی شد:

تولید صنعتی آنتی‌ ژن غیر فعال شده (H5N8) در کشور

رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه‌های سازمان دامپزشکی کشور در خصوص مزایای این تولید صنعتی در داخل کشور گفت: این اقدام هم به دلیل صرفه جویی ارزی قابل توجه برای سازمان دامپزشکی کشور در خرید نمونه مشابه خارجی و هم به دلیل اثربخشی بهتر آنتی ژن تولید داخلی (به دلیل تطبیق بسیار بیشتر با سویه داخلی کشور) حائز اهمیت بسیار است.
 
 
به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر "عادل حقیقی" رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه‌های این سازمان اعلام کرد: تولید آنتی ‌ژن غیر فعال شده (H5N8) در سطح صنعتی سه هزار ویال از آنتی ژن آنفلوانزا برای آزمون HIدر حجم 1ml  از بذر ویروس تهیه شده در داخل کشور (سال 1399 ) طراحی  و تولید شده است .
 
وی با بیان اینکه برنامه ریزی صورت گرفته با رویکرد تولید سه هزار ویال در سه مرحله هزارتایی افزود: درمرحله اول این طرح هزار ویال آنتی ژن (H5N8) با آرم سازمان دامپزشکی کشور(IVO)،  مرکز ملی تشخیص  ( NRLASD)  و مشخصات محصول تولید شده جهت استفاده در فروردین ماه 1403تولید شده است. تمام سه هزار ویال طبق برنامه ریزی انجام شده تا پایان خرداد ماه 1403 تولید و در اختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار خواهد گرفت تا در پایش های منظم گله های اجداد، مادر، گوشتی و تخمگذار کل کشور مورد بهره برداری قرار گیرد.
 
دکتر حقیقی با بیان اینکه در دومین تجربه تولید این آنتی‌ژن، از تجربه دوره نخست در سال 1399 استفاده گردیده است افزود: آنتی ژن ها در تخم مرغ های SPF  تولید شده اند که علاوه بر تیتر بالا دارای کیفیت مشابه نمونه خارجی هستند، به این منظور پنل گذاری مخصوص خلوص آنتی ژن و همچنین بررسی غیر فعال شدن ویروس آنفلوانزا H5N8  موجود در آنتی ژن، طبق استاندارد های بین المللی انجام شده است. لذا با تلاش بسیار زیاد  یک محصول  سالم و ایمن تولید گردیده است.
 
در پایان، رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه‌های سازمان دامپزشکی کشور در خصوص این تولید تصریح کرد: این مهم با همکاری کارشناسان مرکز ملی تشخیص و مساعدت معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور دست یافتنی شده است.
  • گروه خبری: مرکز ملی تشخیص\u060C آزمایشگاه\u200Cهای مرجع و مطالعات کاربردی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 316864
کلمات کلیدی
حامد فاضلی

حامد فاضلی

نظرات

Comments Counts : 0

Leave a Comments

لینک کوتاه