• 1402/09/27 - 13:25
  • تعداد بازدید: 590
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار بهداشتی در خصوص پیشگیری از بروز و شیوع بیماری تب برفکی سویه SAT-2

با توجه به اعلام سازمان دامپزشکی کشور، بنابر گزارش سرویس دامپزشکی کشور عراق به سازمان جهانی بهداشت دام (WOAH نمودار بروز کانون‌های بیماری تب برفکی با سویه SAT-2 در تمامی استان‌های آن کشور بر خلاف انتظار، افزایشی و همراه با تلفات بوده است، همچنین گزارش‌های رسمی از افزایش روند بروز بیماری با سویه مذکور در کشور ترکیه و بروز بیماری در کشورهای بحرین و عمان، نشان دهنده افزایش خطر نفوذ این سویه اگزوتیک به کشور است.

با توجه به این که واکسن‌های موجود در کشور قادر به ایجاد ایمنی در برابر این سویه نیستند، به‌منظور اطلاع رسانی و پیشگیری از بروز و شیوع این بیماری، اداره کل دامپزشکی استان خوزستان ضمن بیان نکات یاد شده و صدور اطلاعیه‌، از کلیه دامداران خواسته است موارد زیر را با دقت مد نظر قرار دهند:

1. نقل و انتقال، و ورود دام به دامداری فقط با رعایت ضوابط بهداشتی قرنطینه‌ای صورت گیرد.

2. نسبت به دریافت مجوز بهداشتی قرنطینه‌ای حمل دام‌ها قبل از هرگونه جابه‌جایی اقدام شود.

3. از خرید دام فاقد هویت بهداشتی جداً خودداری شود.

4. حوضچه ضدعفونی در ورودی دامداری، با مواد ضدعفونی کننده مؤثر بر ویروس‌های غیر پوشش‌دار، فعال شود.

5. تردد افرادی که حضور آن‌ها در واحد الزامی است، شامل دامپزشک و اکیپ‌های واکسیناتور و تلقیح مصنوعی، با  رعایت اصول امنیت زیستی صورت گیرد و کلیه افراد ملزم به استفاده از لباس و چکمه متعلق به دامداری باشند.

6. از تردد غیر ضروری افراد و حضور افراد پرخطر مانند دلال‌ها و خریداران دام در داخل گله تا حد ممکن جلوگیری شود.

7. ضدعفونی وسائل نقلیه‌‌ای که به دامداری تردد دارند، بویژه خودروی حمل علوفه و شیر در زمان ورود و خروج، با جدیت و دقت صورت گیرد.

8. در صورت مشاهده هر گونه عوارض مخاطی یا علائم مشکوک به بیماری تب برفکی، مراتب فوری به اداره دامپزشکی شهرستان گزارش شود.

  • گروه خبری: آموزش و ترویج,هشدار
  • کد خبر : 312159
کلمات کلیدی
tehrani تهرانی

tehrani تهرانی

نظرات

Comments Counts : 0

Leave a Comments

لینک کوتاه