• 1402/02/25 - 14:41
  • تعداد بازدید: 1767
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

هشدار در خصوص احتمال بیماری هاری در گربه‌ها و انتقال آن به انسان

به دلیل مشترک‌ بودن بیماری هاری گربه با انسان، بسیار ضروری است که ابتدا از علائم این بیماری آگاهی کامل داشته باشید و همچنین اقدامات لازم پس از خراشیده‌شدن، گزیده‌شدن و … توسط گربه بیمار را بدانید و فوری برای دریافت سرم و واکسن ضد هاری به مراکز درمانی مراجعه کنید.

دکتر قدرتی رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز در خصوص احتمال بروز بیماری هاری در گربه‌ها و انتقال آن به انسان هشدار داده است.

وی در خصوص این بیماری و علائم آن در گربه‌ها گفته است هاری بیماری ویروسی است که به طور خاص بر سیستم اعصاب مرکزی تأثیر می‌گذارد و ممکن است به دوحالت فلجی و خشمگین بروز کند. علائم هاری در گربه عبارتند از:

- گنده خواری

- تب

- تشنج

- فلجی

- آب گریزی یا ترس از آب

- فک افتاده

- ناتوانی در بلعیدن

- عدم هماهنگی عضلانی

- کمرویی یا پرخاشگری غیر طبیعی

- تحریک پذیری بیش از حد

- بی قراری/ تغییر در رفتار

- فلج در فک پایین و حنجره

- ترشح بیش از حد بزاق یا بزاق کف دار

دکتر علیرضا قدرتی در ادامه افزوده است بعد از این‌که گربه در معرض ویروس هاری قرار گرفت، ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد تا علائم ظاهر شوند. هنگامی که علائم هاری در گربه ظاهر می‌شود، مرگ معمولاً در عرض یک هفته اتفاق می‌افتد. هیچ درمانی برای هاری در حیوانات وجود ندارد؛ به همین دلیل است که واکسیناسیون هاری برای همه گربه‌ها کاملاً ضروری است.

تنها راه تشخیص قطعی هاری، تجزیه و تحلیل بافت مغز است.

دکتر قدرتی در پایان توصیه کرده است که به دلیل مشترک‌ بودن بیماری هاری گربه با انسان، بسیار ضروری است ابتدا از علائم این بیماری آگاهی کامل داشته باشید و هم‌چنین اقدامات لازم پس از خراشیده‌شدن، گزیده‌شدن و … توسط گربه بیمار را بدانید و فوری برای دریافت سرم و واکسن ضد هاری، به مراکز درمانی مراجعه کنید.

از خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند نیز دکتر حمزه‌ئی، سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان اعلام داشته است علاوه بر مثبت بودن پاسخ آزمایش هاری یک قلاده سگ که به 4 نفر از اهالی دو روستا حمله کرده است، متأسفانه از ابتدای سال جاری تا کنون نتیجه آزمایش هاری 3 مورد گربه شهری هم توسط آزمایشگاه مرجع دامپزشکی تأیید شده است.

وی افزوده است با توجه به روند افزایشی این آمار در مقایسه با سالهای گذشته، لازم است علاوه بر جمع آوری و ساماندهی سگهای ولگرد، در خصوص گربههای شهری نیز توسط دستگاهای متولی چاره اندیشی شود.

  • گروه خبری: آموزش و ترویج,هشدار
  • کد خبر : 301625
کلمات کلیدی
tehrani تهرانی

tehrani تهرانی

نظرات

Comments Counts : 0

Leave a Comments

لینک کوتاه